زندگی نامه رضا کیانیان و همسرش + اینستاگرام

رضا کیانیان نویسنده، عکاس و بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر می باشد که فعالیت بازیگری خود را به صورت حرفه ای در سال 1368 با بازی در فیلم سینمایی “تمام وسوسه های زمین” آغاز نموده است.

بیوگرافی رضا کیانیان

 • نام : رضا
 • نام خانوادگی : کیانیان
 • تاریخ تولد : 29 خرداد 1330
 • محل تولد : تهران
 • تحصیلات : کارشناسی رشته تئاتر
 • وضعیت تاهل : متاهل
 • همسر : هایده قراچه داغی
 • فرزند : علی
 • سال های فعالیت : 1368 تاکنون

آقای کیانیان متولد 29 خرداد ماه 1330 در محله میدان خراسان تهران می باشد. او در یک سالگی به همراه خانواده اش به مشهد نقل مکان کرد و دوران تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در مشهد گذرانده است. او همچنین در حوزه ی علمیه مشهد دروس فقهی و اسلامی را نیز گذرانده است.

خانواده رضا کیانیان

پدر وی حسین کیانیان معروف به حسین تهرانی بوده است. پدرش باستانی کاری قدیمی در تهران و هم دوره هفت کچلون و حسین رمضون یخی بوده است. او در خانواده ای 9 نفره بزرگ و متولد شده است که فرزند دوم خانواده می باشد و چهار برادر و دو خواهر دارد. در خانواده رضا کیانیان علاوه بر او تنها برادر بزرگترش به نام داوود در عرصه هنر فعالیت داشته است و کارگردان تئاتر بوده است.

شروع فعالیت بازیگری

شروع فعالیت بازیگری با تئاتر و حضور در گروه تئاتری برادرش

نخستین استاد جناب کیانیان در عرصه بازیگری برادرش داوود کیانیان بوده است. او نخستین بار در سال 1345 در نمایش “پانیفتاده ها” به کارگردانی برادرش داوود و نویسندگی غلامحسین داوودی حضور پیدا کرد. همچنین او به مدت سه سال در گروهی تئاتری برادرش فعالیت داشت و به بازی در نمایش های مختلف پرداخت.

از جمله بهترین فعالیت های آقای کیانیان در تئاتر به عنوان بازیگر می توان به با بازی در نمایش های “آنتیگونه”، “خرده بورژوا”، “چهره های سیمون ماشا”، “ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی”، “یادگار سال‌های شن” و … اشاره کرد.

او در فروردین 1389 بعد از شش سال دوری از عرصه بازیگری در تئاتر با بازی در نمایش “پروفسور بوبوس” به کارگردانی آتیلا پسیانی به عرصه بازیگری در تئاتر برگشت.

همچنین بازی در نمایش های “عرق خورشید، اشک ماه” به کارگردانی آتیلا پسیانی در سال 1392، “مردی برای تمام فصول” به کارگردانی بهمن فرمان آرا در سال 1393، “بداهه” به کارگردانی آروند دشت آرای در سال 1398 از آخرین فعالیت های تئاتری وی بوده است.

شروع فعالیت بازیگری به صورت حرفه ای در سینما

آقای کیانیان در سال 1368 با ایفای نقش در فیلم سینمایی “تمام وسوسه های زمین” به کارگردانی حمید سمندریان فعالیت خود در عرصه بازیگری در سینما را آغاز نمود. او بعد از این فیلم سینمایی در چند فیلم سینمایی دیگر نیز به ایفای نقش پرداخت اما در سال 1373 با ایفای نقش در فیلم سینمایی “کیمیا” به کارگردانی احمدرضا درویش توجهات را به سوی خود جلب کرد و توانست کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از سیزهمین جشنواره فیلم فجر شود.

این هنرپیشه با سابقه در سال 1376 با ایفای نقش در فیلم سینمایی “آژانس شیشه ای” به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا بیش از پیش به شهرت رسید و موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر گردید. او همچنین با ایفای نقش درخشان و ماندگار در فیلم سینمایی “خانه ای روی آب” به کارگردانی بهمن فرمان آرا در سال 1380 موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را از بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر شده است.

از دیگر فعالیت های سینمایی شاخص آقای کیانیان می توان به ایفای نقش در فیلم های سینمایی “سینما سینماست” به کارگردانی سیدضیاءالدین دری در سال 1375، “روبان قرمز” به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در سال 1377، “سگ کشی” به کارگردانی بهرام بیضایی در سال 1379، “گاهی به آسمان نگاه کن” و “فرش باد” هر دو به کارگردانی کمال تبریزی در سال 1381، “ماهی ها عاشق می شوند” به کارگردانی علی رفیعی در سال 1383، “یک تکه نان” به کارگردانی کمال تبریزی در سال 1383، “یک حبه قند” به کارگردانی رضا میرکریمی در سال 1389، “کفشهایم کو” به کارگردانی کیومرث پوراحمد در سال 1394 اشاره کرد که برای بازی در این فیلم های سینمایی نامزد و برنده های جایزهای فراوانی از جشنواره های مختلف شده است.

شروع فعالیت در تلویزیون

جناب کیانیان نخستین بار در سال 1369 با ایفای نقش در مجموعه تلویزیونی “شاهران کوچک” به کارگردانی غلامرضا رمضانی وارد قاب تلویزیون شد.

او در سال 1373 با ایفای نقش در مجموعه تلویزیونی “شلیک نهایی” به کارگردانی محسن شاه محمدی به شدت بین بینندگان تلویزیونی به محبوبیت و شهرت رسید. او در این مجموعه تلویزیونی در نقش جمشید به ایفای نقش پرداخت و شهرت و محبوبین جناب کیانیان در نقش جمشید به حدی بود که  مدل مو و لباس‌های جمشید در میان جوانان و به نام مدل جمشیدی رایج شد.

او در سریال های “کیف انگلیسی” به کارگردانی سید ضیاءالدین دری در سال 1378 در نقش یک روحانی مسن و “دروان سرکشی” به کارگردانی کمال تبریزی در سال 1381 در نقش یک قاضی به بازی پرداخت که از جنجالی ترین و بحث برانگیز ترین نقش های تلویزیونی وی بوده است.

همچنین شاید بتوان گفت که برجسته ترین کار رضا کیانیان در عرصه بازیگری در تلویزیون به ایفای نقش عبدالله بن زبیر، خلیفه بزرگ زبیری در مکه در مجموعه تلویزیونی “مختارنامه” به کارگردانی سید داود میرباقری در سال های 1383 تا 1389 بر میگردد که اولین کار تاریخی آقای کیانیان در نقش یک شخصیت خاکستری بوده است.

از آخرین فعالیت های تلویزیونی وی نیز بازی در مجموعه های تلویزیونی “بوی باران” به کارگردانی محمود معظمی در سال 1396 و “زندگی از نو” به کارگردانی علی محمد قاسمی در سال 1397 بوده است.

حضور در شبکه نمایش خانگی

همچنین او در شبکه نمایش خانگی نیز حضور فعالی داشته است و در سال 1391 در فصل سوم سریال “قلب یخی” به کارگردانی سامان مقدم، در سال 1392 در سریال “شاهگوش” به کارگردانی داوود میرباقری و در سال 1395 و 1396 در فصل دوم و سوم سریال “شهرزاد” به کارگردانی حسن فتحی در شبکه نمایش خانگی حضور داشته و به ایفای نقش پرداخته است.

تحصیلات  دانشگاهی

آقای کیانیان فارغ التحصیل کارشناسی رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال 1355 می باشد.

ازدواج و همسر

رضا کیانیان ازدواج کرده است و متاهل می باشد. او سال ها پیش با همسرش هایده قراچه داغی ازدواج کرده است که ثمره ازدواجشان فرزندی پسر به نام علی بوده است.

همچنین جالب است بدانید که همسر او یعنی هایده قراچه داغی خواهرزاده سهراب سپهری شاعر نام آشنای ایرانی می باشد.

شایعه ازدواج با گوگوش

در سالیان قبل چند بار شایعه ازدواج جناب کیانیان با گوگوش خواننده مشهور زن به گوش رسید که در نهایت آقای کیانیان در کتاب “بزرگداشت” خود به خبر ازدواجش با گوگوش در زمانی که هر دو در آمریکا بودند واکنش نشان داد و آن را تکذیب نمود.

فعالیت مازاد بر بازیگری در عرصه سینما، تلویزیون و تئاتر

فعالیت کارگردانی

رضا کیانیان به عنوان کارگردان در تئاتر حضور داشته است و از فعالیت های او در این زمینه کارگردانی نمایش “حرفه ای” در سال 1395 بوده است.

نویسندگی و فیلم نامه نویسی

جناب کیانیان علاوه بر بازیگری در عرصه سینما و تلویزیون به عنوان نویسنده نیز فعالیت داشته است. از جمله فعالیت های نویسندگی او در عرصه سینما می توان به نوشتن فیلنامه  فیلم های “پاتال و آرزو های کوچک” به همراه مهدی سجاده چی در سال 1368، “دمرل” به همراه  یداله صمدی، مجتبی اقدامی، مهدی سجاده چی، محمدباقر جعفری زاد در سال 1372 و “رای باز” به همراه مهدی نوربخش اشاره کرد.

طراحی صحنه، لباس و تیتراژ

از دیگر فعالیت های او علاوه بر بازیگری در سینما و تلویزیونی فعالیت به عنوان طراح صحنه و لباس در فیلم های “ایلیا، نقاش جوان” در سال 1370، “سایه های هجوم” در سال 1371، “سینما سینماست” در سال 1376 و “روبان قرمز” در سال 1377 بوده است.

همچنین او به عنوان طراح صحنه و لباس در نمایش های “نیلوفر آبی” در سال 1377 و “شب سیزدهم” در سال 1379 حضور داشته است.

بازیگردان

آقای کیانیان به عنوان بازیگران نیز در فیلم های “آژانس شیشه ای” در سال 1376، “گاهی به آسمان نگاه کن” و “فرش باد” هر دو در سال 1381 حضور داشته است.

مشاور

او به عنوان مشاور نیز در فیلم های “روبان قرمز” در سال 1377 و “پنج تا پنج” در سال 1392 حضور داشته است.

انتخاب بازیگر

او همچنین انتخاب بازیگران فیلم “جایی برای زندگی” در سال 1383 را برعهده داشته است.

فعالیت های هنری رضا کیانیان

انتشار و تالیف کتاب

از جمله فعالیت های هنری رضا کیانیان تالیف چندین کتاب بوده است که از جمله آن ها می توان به تالیف کتاب های “سومین سرنوشت داوود”، “تحلیل بازیگری”، “شعبده بازیگری”، “ناصر و فردین”، “این مردم نازنین”، “کتاب کودکان” و … اشاره کرد.

عکاسی و مجسمه سازی

از دیگر فعالیت هنری جناب کیانیان فعالیت وی به عنوان عکاس حرفه ای و فعالیت مجسمه سازی بوده است. همچنین او چندین نمایشگاه عکاسی و مجسمه سازی نیز برگزار کرده است که از جمله آن ها برگزاری نمایشگاه های عکاسی در سال های 1387 و 1389 و برگزاری نمایشگاه مجسمه انفرادی در سال 1386 بوده است.

از جمله دیگر فعالیت های هنری وی می توان به :

 • ایجاد کمپین و ثبت پیامکی من دریاچه ارومیه هستم، برای حمایت از بی آبی بخصوص دریاچه ارومیه در ایران در سال 1395
 • دعوت از هنرمندان به کمپین یک میلیون امضا به سازمان ملل برای پیگیری فاجعه منا در سال 1394
 • حمایت از بی خانمان ها و اضافه کردن سین تازه به نام سرپناه با هنرمندان در سال 1393
 • اکشنر حراج تهران به سبک کریستیز در سال 1391
 • طراح پوستر و بروشور
 • معلمی و مطبوعات کار
 • معمار داخلی و تابلوساز
 • مهندس و ناظر ساختمان
 • کار در مرکز هنرهای نمایشی در سال 1367
 • مقاله و تحلیل مجلات سینمایی
 •  عضویت مقطعی در سازمان پیکار و تواب شدن پس از دستگیری (نقل قول)

نپذیرفتن حضور در سریال آمریکایی “میهن”

در سال 2014 میلادی از آقای کیانیان برای ایفای نقش در سریال آمریکایی “میهن(Homeland)” دعوت به عمل آمد اما آقای کیانیان آن را نپذیرفت. این مجموعه تلویزیونی آمریکایی که در ژانر سیاسی-هیجانی می باشد توسط الکس گانسا و هاوارد گوردون برای شبکه شوتایم تولید شده‌ است. این سریال بر پایه مجموعه تلویزیونی اسراییلی اسیران جنگ‏، به تهیه کنندگی گیدئون راف است.

رضا کیانیان در مورد دعوت از او و نپذیرفتن بازی در این سریال گفته است که : هرگز دوست ندارم در اثری بازی کنم که به ملتم توهین کنند.

فعالیت سیاسی قبل از انقلاب

رضا کیانیان در اواخر حکومت پهلوی به عنوان یک توده ای علیه محمد رضا شاه فعالیت داشته است.

جوایز و افتخارات

جوایز

 • برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از شانزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “آژانس شیشه‌ای” در سال 1376
 • برنده طراحی صحنه نمایش “نیلوفر آبی” در سال 1377
 • برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیستمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “خانه‌ ای روی آب” در سال 1380
 • برنده تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشن خانه سینما برای بازی در فیلم “خانه‌ ای روی آب” در سال 1381
 • برنده لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیستو یکمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “فرش باد” در سال 1381
 • برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی در فیلم “یک بوس کوچولو” در سال 1384
 • برنده تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشن خانه سینما برای بازی در فیلم “یک بوس کوچولو” در سال 1385
 • دریافت جایزه ویژه هیئت داوران از جشنواره بین‌المللی فیلم کرالا در سال 2008
 • دریافت تندیس حافظ یک عمر فعالیت هنری از جشن دنیای تصویر در سال 1386
 • بازیگر منتخب نویسندگان و منتقدین ماهنامه سینمایی فیلم به عنوان یکی از پنج بازیگر برتر تاریخ سینمای ایران در سال 1389

افتخارات

 • کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از سیزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “کیمیا” در سال 1373
 • کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیستو یکمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم‌ “فرش باد” در سال 1381
 • کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیستو یکمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم‌ “گاهی به آسمان نگاه کن” در سال 1381
 • کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشن خانه سینما برای بازی در فیلم “فرش باد” در سال 1382
 • کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیستو سومین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “ماهی‌ ها عاشق می‌شوند” در سال 1383
 • کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشن خانه سینما برای بازی در فیلم “ماهی‌ ها عاشق می‌شوند” در سال 1384
 • کاندید تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از جشن خانه سینما برای بازی در فیلم “همیشه پای یک زن در میان است” در سال 1387
 • کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از سیو چهارمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “کفشهایم کو؟” در سال 1394

فیلم های سینمایی

 • فیلم مجوز خروج (1399)
 • فیلم مسخره باز (۱۳۹۷)
 • فیلم تروماى سرخ (1395)
 • سایه (۱۳۹۴)
 •  بارکد (۱۳۹۴)
 •  کفشهایم کو؟ (۱۳۹۴)
 • فیلم وقتی برگشتم… (۱۳۹۴)
 • خبر خاصی نیست (۱۳۹۳)
 • دلم می‌خواد (۱۳۹۲)
 • پنج تا پنج (۱۳۹۲)
 • هیچ‌کجا هیچ‌کس (۱۳۹۱)
 • میگرن (۱۳۹۰)
 • آزمایشگاه (۱۳۹۰)
 • گزارش یک جشن (۱۳۸۹)
 • یک حبه قند (۱۳۸۹)
 • راه آبی ابریشم (۱۳۸۸)
 • نیش زنبور (۱۳۸۸)
 • صداها (۱۳۸۷)
 • قطعه ۸۸ (۱۳۸۷)
 • هفت و پنج دقیقه (۱۳۸۷)
 • خاک آشنا (۱۳۸۶)
 • صد سال به این سال‌ها (۱۳۸۶)
 • همیشه پای یک زن در میان است (۱۳۸۶)
 • پاداش سکوت (۱۳۸۵)
 • سه زن (۱۳۸۵)
 • اسب (۱۳۸۴)
 • باغ فردوس، پنج بعدازظهر (۱۳۸۴)
 • زاگرس (۱۳۸۴)
 • کارگران مشغول کارند (۱۳۸۴)
 • یک بوس کوچولو (۱۳۸۴)
 • ماهی‌ها عاشق می‌شوند (۱۳۸۳)
 • یک تکه نان (۱۳۸۳)
 • قدمگاه (۱۳۸۲)
 • رأی باز (۱۳۸۱)
 • فرش باد (۱۳۸۱)
 • گاهی به آسمان نگاه کن (۱۳۸۱)
 • خانه‌ای روی آب (۱۳۸۰)
 • عروس رومشکان (۱۳۸۰)
 • عیسی می‌آید (۱۳۸۰)
 • چتری برای دو نفر (۱۳۷۹)
 • سگ کشی (۱۳۷۹)
 • بوی کافور، عطر یاس (۱۳۷۸)
 • روبان قرمز (۱۳۷۷)
 • آژانس شیشه‌ای (۱۳۷۶)
 • سینما سینماست (۱۳۷۵)
 • سلطان (۱۳۷۵)
 • مادرم گیسو (۱۳۷۴)
 • درد مشترک (۱۳۷۳)
 • کیمیا (۱۳۷۳)
 • مرد ناتمام (۱۳۷۱)
 • ایلیا، نقاش جوان (۱۳۷۰)
 • پاتال و آرزوهای کوچک (۱۳۶۸)
 • تمام وسوسه‌های زمین (۱۳۶۸)

فیلم و سریال های تلویزیونی

 • زندگی از نو (1397)
 • بوی باران (1396)
 • کیمیا (1394)
 • پازل (1393)
 • کلاه پهلوی (1383_1391)
 • راه طولانی (1390)
 • سرزمین مادری (1387_1396)
 • مختارنامه (1383_1389)
 • پرانتز باز (1387_1388)
 • یک مشت پر عقاب (1386)
 • روزگار قریب (1381_1386)
 • دوران سرکشی (1381)
 • تله‌ فیلم خشم و قضاوت (1380)
 • قصه‌های شهرک سینمایی (1378_1379)
 • زمان شوریدگی (1378)
 • کیف انگلیسی (1378)
 • تله‌ فیلم قریه زیباست (1376)
 • خانواده رضایت (1375)
 • وکلای جوان (1374)
 • شلیک نهایی (1373_1374)
 • آپارتمان (1371_1372)
 • شاهدان کوچک (1369)

شبکه نمایش خانگی

 • سریال شهرزاد (فصل ۳) (۱۳۹۶)
 • سریال شهرزاد (فصل ۲) (۱۳۹۵)
 • سریال شاهگوش (۱۳۹۲)
 • سریال قلب یخی (فصل سوم) (۱۳۹۱)

نمایش و تئاتر

 • نمایش بداهه (۱۳۹۸)
 •  نمایش حرفه‌ای» (۱۳۹۵) (کارگردان)
 • نمایش برگرد مرا ببین (۱۳۹۵) (راوی اجرا چیدمان)
 • نمایش مردی برای تمام فصول (۱۳۹۳)
 • نمایش عرق خورشید، اشک ماه (۱۳۹۲)
 • نمایش پروفسور بوبوس (۱۳۸۹)
 • نمایش حرفه ای ها (۱۳۸۳)
 • نمایش شب سیزدهم (۱۳۷۹) (طراح صحنه و لباس)
 • نمایش بازی استریندبرگ (۱۳۷۸)
 • نمایش نیلوفر آبی (۱۳۷۷) (طراح صحنه و لباس)
 • نمایش یک روز خاطره انگیز از زندگی دانشمند بزرگ وو (۱۳۷۷)
 • نمایش یادگار سال‌های شن (۱۳۶۸)
 • نمایش ازدواج آقای می سی سی پی
 • نمایش آنتیگونه
 • نمایش خرده بورژوا
 • نمایش چهره‌های سیمون مارشا
 • نمایشنامه از پا نیفتاده ها (۱۳۴۵)

نویسنده و فیلمنامه نویس

 • رای باز (۱۳۸۱)
 • دمرل (۱۳۷۲)
 • پاتال و آرزوهای کوچک (۱۳۶۸)

طراحی صحنه و لباس و تیتراژ

 • روبان قرمز (۱۳۷۷)
 • سینما سینماست (۱۳۷۶)
 • سایه‌های هجوم (۱۳۷۱)
 • ایلیا، نقاش جوان (۱۳۷۰)

بازیگردان

 • فرش باد (۱۳۸۱)
 • گاهی به آسمان نگاه کن (۱۳۸۱)
 • آژانس شیشه ای (۱۳۷۶)

مشاور

 • پنج تا پنج (۱۳۹۲)
 • روبان قرمز (۱۳۷۷)

انتخاب بازیگر

 • جایی برای زندگی (۱۳۸۳)

تالیف و انتشار کتاب

 • کتاب سومین سرنوشت داوود
 • کتاب بازیگری (۱۳۷۶)
 • کتاب تحلیل بازیگری (۱۳۷۹)
 • کتاب شعبده بازیگری (۱۳۸۵)
 • کتاب بازیگری در قاب
 • کتاب ناصر و فردین
 • کتاب عکس‌های تنهایی
 • کتاب این مردم نازنین
 • کتاب قار سوم
 • کتاب کتاب کودکان

اینستاگرام رضا کیانیان

آقای کیانیان صفحه ای در اینستاگرام دارد و از طریق این صفحه با طرفداران خود در ارتباط است.

صفحه وی از طریق آدرس زیر در دسترس می باشد و بیش از 913 هزار دنبال کننده دارد :

www.instagram.com/reza_kianian_official

تصاویر و عکس های شخصی رضا کیانیان

رضا کیانیان در جوانی

رضا کیانیان و جناب خان در برنامه خندوانه