زندگی نامه داریوش ارجمند و همسرش + اینستاگرام

داریوش ارجمند بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر می باشد که فعالیت خود را به صورت حرفه ای در سال 1349 با تئاتر آغاز نموده است.

بیوگرافی داریوش ارجمند

 • نام : داریوش
 • نام خانوادگی : ارجمند
 • تاریخ تولد : 5 مرداد 1323
 • محل تولد : مشهد
 • تحصیلات : کارشناسی تاریخ و جامعه‌شناسی، کارشناسی ارشد تئاتر و سینما
 • وضعیت تاهل : متاهل
 • همسر : فرشته یغمایی
 • فرزندان : امیریل، امیر سام، یلدا
 • سال های فعالیت : 1349 تاکنون

داریوش ارجمند متولد 5 مرداد 1323 در مشهد می باشد اما اصالت او به شهر بیرجند در خراسان جنوبی باز میگردد.

پدر او تیمسار ارجمند نظامی ارتش بوده است و همچنین رئیس بیمارستان رضا شاه در مشهد و ماما رضا در بیرجند بوده است. مادر او نیز خانم یغمایی فرزند یکی از ثروتمند های مشهد و صاحب کارخانه های نوشابه سازی بوده است.

وی در خانواده ای هشت نفره متولد و بزرگ شده است و سه برادر و دو خواهر دارد. او فرزند دوم خانواده و برادر کوچک تر مرحوم انوشیروان ارجمند بازیگر سینما و تلویزیون می باشد.

جالب است که بدانید کیانوش یغمایی خواننده معروف دایی جناب ارجمند می باشد و همچنین او عموی برزو ارجمند و بهار ارجمند که هر دو از بازیگران برجسته کشور هستند، می باشد.

شروع فعالیت بازیگری

شروع فعالیت بازیگری با تئاتر

جناب ارجمند فعالیت بازیگری خود را با تئاتر آغاز کرده است و از موسسین سینمای آزاد مشهد به همراه مهرداد تدین در اواخر دهه چهل می باشد. وی در سال 1349 و بعد از ورود به دانشگاه فعالیت خود را به صورت حرفه ای تر با تئاتر ادامه داد و در همان سال 1349 به استخدام هنر و فرهنگ درآمد.

نمایش “دندون طلا” به کارگردانی داوود میرباقری در سال 1378 و “آینه های روبه رو” به کارگردانی محمد رحمانیان در سال 1396 از برترین فعالیت های وی در عرصه بازیگری در تئاتر بوده است.

شروع فعالیت در سینما

داریوش ارجمند بعد از بازیگری در تئاتر فعالیت بازیگری خود در سینما را نیز در سال 1365 با ایفای نقش در فیلم سینمایی “ناخدا خورشید” به کارگردانی ناصر تقوایی آغاز کرد. او با بازی در این فیلم سینمایی توانست برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشنواره فیلم فجر در سال 1365 شود.

آقای ارجمند برای بازی در فیلم سینمایی “سگ کشی” نیز برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از نوزدهمین جشنواره ی فیلم فجر در سال 1379 شده است.

از دیگر فعالیت های سینمایی این هنرمند با سابقه می توان به ایفای نقش در فیلم های سینمایی “سفر عشق” به کارگردانی ابوالحسن داوودی در سال 1367، “آدم برفی” به کارگردانی داوود میرباقری در سال 1373، “مسافر ری” به کارگردانی داوود میرباقری در سال 1379، “قاعده بازی” به کارگردانی احمدرضا معتمدی در سال 1385، “شکلات داغ” به کارگردانی حامد کلاهداری در سال 1388، “اینجا شهر دیگری است” به کارگردانی احمدرضا گرشاسبی در سال 1390، “چراغ های ناتمام” به کارگردانی مصطفی سلطانی در سال 1395 و … اشاره کرد.

شروع فعالیت در تلویزیون

جناب ارجمند نخستین بار در سال 1370 با ایفای نقش مالک اشتر در مجموعه تلویزیونی “امام علی” به کارگردانی داوود میرباقری وارد قاب تلویزیون شد. او برای بازی در این سریال موفق به دریافت جایزه هنری غدیر چهره ماندگار در سال 1395 شده است.

او در سال 1377_1378 در دومین تجربه تلویزیونی خود به ایفای نقش در مجموعه تلویزیونی “روزهای زندگی” به کارگردانی سیروس مقدم پرداخت و از دیگر فعالیت های وی در عرصه بازیگری در تلویزیون می توان به ایفای نقش در مجموعه های تلویزیونی “پلیس جوان” به کارگردانی سیروس مقدم در سال 1380، “پری دخت” به کارگردانی سامان مقدم در سال 1386، “راز پنهان” به کارگردانی فلورا سام در سال 1391، “تعبیر وارونه یک رویا” به کارگردانی فریدن جیرانی در سال 1394، “مرضیه” به کارگردانی فلورا سام در سال 1398 و … اشاره نمود.

حضور با نقش حشمت فردوس در سریال ستایش

یکی از بهترین فعالیت های تلویزیونی داریوش ارجمند ایفای نقش در سریال تلویزیونی پرطرفدار و محبوب “ستایش” که در 3 فصل مختلف در سال های 1389، 1392 و 1398 ساخته شده است، بوده است.

او در این مجموعه تلویزیونی در نقش حشمت فردوس که یکی از نقش های اصلی این سریال می باشد به ایفای نقش پرداخته است و برای بازی در دومین فصل این سریال موفق به دریافت تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد جشن دنیای تصویر در سال 1394 شده است.

این سریال تلویزیونی که ژانری عاشقانه_اجتماعی دارد بعد از فصل 1 در سال 1389 و فصل 2 در سال 1392 در سال 1397 سومین فصل آن ساخته شد که در 22 شهریور 1398 اولین قسمت آن پخش گردیده است. سریال ستایش که قبل از این دو فصل آن از صدا و سیما پخش شده بود و موفق به جذب مخاطبان و بینندگان زیادی شده بود این بار با فصل سوم به شبکه سوم سیما آمده است. تهیه کننده این سریال آرمان زرین کوب و کارگردان آن سعید سلطانی است. این سریال در سی قسمت تهیه شده است.

از جمله بازیگران برجسته و محبوب این مجموعه تلویزیونی می توان به نرگس محمدی، سیما تیرانداز، مهدی سلوکی و … اشاره کرد.

تحصیلات دانشگاهی

جناب ارجمند کارشناسی خود را در رشته تاریخ و جامعه شناسی از دانشگاه فردوس مشهد دریافت کرد و دکتر علی شریعتی یکی از استادان او در آن زمان بوده است. او سپس برای ادامه تحصیل راهی پاریس فراسه شد. او در پاریس مدرک کارشناسی ارشد تئاتر و سینما را نیز از دانشگاه سوربن فرانسه دریافت نمود.

شاگردی دکتر علی شریعتی

آقای ارجمند در دوران تحصیل در رشته تاریخ و جامعه شناسی در دانشگاه فردوسی مشهد از شاگردان دکتر شریعتی بوده است و می گوید دکتر شریعتی تمام وجودش برای من خاطره است و یکی از بهترین اتفاقات زندگیش در دوران  دانشجویی شاگرد دکتر شریعتی شدن، بوده است.

ازدواج و همسر

داریوش ارجمند ازدواج کرده است و متاهل می باشد. او و همسرش فرشته یغمایی در سال 1352 با همدیگر ازدواج کرده اند و ثمره ازدواجشان دو پسر به نام های امیریل و امیرسام و یک دختر به نام یلدا بوده است.

نحوه آشنایی با همسر و ازدواج

او در سال اول قبولی در دانشگاه فردوسی مشهد و در کلاس های دکتر علی شریعتی دختری را دید و در همان نگاه اول از او خوشش آمد و در سال حضور و تدریس در این دانشگاه عاشق آن دختر خانم شد بدون آن که حرف و اتفاقی بینشان رد و بدل شود.

او در سال آخر دانشگاه و بعد از اتمام امتحانات خرداد منتظر ان دختر ایستاد تا با او حرف بزند و بعد از آمدن او با هم سلام و علیک کردند و چند قدمی بیرون از دانشگاه با هم راه رفتند.

جناب ارجمند می گوید که آن دختر خانم به من گفت که : ” آقای ارجمند با من کجا می‌ آیید ؟ گفتم : می‌ خواهم شما را به منزل برسانم او یا حالت تغجب گفت : صورت خوشی ندارد بقیه ما را می‌ بینند و من پاسخ دادم هیچ اشکالی ندارد هرکس ما را با هم دید شما اسمش را بگویید تا من برایش کارت دعوت عروسی بفرستم و این‌ گونه من از ایشان خواستگاری کردم و دو سه شب بعد به همراه والدین به منزل ایشان رفتیم و خیلی ساده مراسم را برگزار کردیم.” و بدین صورت جناب ارجمند با آن دختر خانم که اکنون همسرش می باشد ازدواج نمود.

فرزندان

پسر بزرگ جناب ارجمند یعنی امیریل و همسرش یاسمینا بازیگر هستند و پسر کوچکش یعنی امیرسام شاگرد اول دانشگاه سلطنتی انگلیس در رشته سینما بوده است و اکنون در خارج از کشور زندگی می کند و پیش از رفتن از ایران بازی می کرده است.

دخترش یلدا نیز بعد از تحصیل در کشور مالزی به ایران برگشت و اکنون دکتر دندان پزشک است  و نقاشی هم می کند به تدریس زبان انگلیسی نیز مشغول می باشد. دختر او در مالزی با یک بسکتبالیست ایرانی الاصل ازدواج کرده است.

فعالیت های مازاد بر بازیگری

فعالیت کارگردانی

آقای ارجمند علاوه بر بازیگری به عنوان کارگردان نیز در عرصه هنر فعالیت داشته است. او تجربه چندین کارگردانی در تئاتر را دارد و در سال 1362 و قبل از حضور به عنوان بازیگر در سینما با کارگردانی فیلم سینمایی “گفت زیر سلطه من آیید” اولین تجربه کارگردانی خود در سینما را کسب نمود.

ساخت فیلم کوتاه

از جمله فعالیت های وی علاوه بر بازیگری و کارگردانی ساخت فیلم های کوتاه ۸ میلیمتری که مهمترین آنها فیلم “هیس” بوده در تئاتر مشهد بوده است.

فعالیت به عنوان مجری

جناب ارجمند در طی سال های 1382 تا 1389 به عنوان مجری در مجموعه تلویزیونی “طلوع ماه” به تهیه کنندگی رضا خوشدل راد فعالیت داشته است.

فعالیت ورزشی

آقای ارجمند در دوران دبیرستان خود عضو تیم فوتبال بوده است و در دوره ای قهرمان مسابقات بین دبیرستان ها شده است. وی علاوه بر فوتبال بسکتبال و پینگ پنگ نیز بازی می کرده است و نفر سوم پینگ پنگ در دانشگاه مشهد شده است.

مشاور فرهنگی باشگاه استقلال

در سالیان قبل دکتر علی افشار زاده (مدیر عامل وقت استقلال) او را به‌ عنوان مشاور فرهنگی باشگاه استقلال انتخاب نمود.

به گفته خود داریوش ارجمند ورزش و فوتبال جزوی از فرهنگ هر کشور است و خودش از طرفداران چند آتیشه باشگاه استقلال و رنگ آبی می باشد و برای پول و مقام به سمت ورزش و فوتبال نرفته است.

استاد دانشگاه

وی از سال 1396 جزو اساتید رشته سینمای دانشگاه پارس شده است و به تدریس مشغول می باشد.

سخنگوی فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای

او در سال 1391 طی حکمی از سوی محمدرضا طالقانی به عنوان سخنگوی فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای منصوب گردید و به فعالیت در این عرصه پرداخت.

علایق و خصوصیات

ساده زیستی

جناب ارجمند عاشق ساده زیستی می باشد و اهل تشریفات و تجملات نیست و همه چیز را ساده برگزار می نماید. او معتقد است پیچیده‌‌ ترین چیزها در همین سادگی‌ ها نهفته است همانند آب که بسیار ساده است ولی در عین حال جزو پیچیده ترین پدیده ها محسوب می گردد.

علاقه به سفر

وی معتقد است که کشور ایران از کویر تا جنگل و دریایش و از بندر تا کوه هایش زیبا و شگفت انگیز است و او بیشتر از همه عاشق کویر و کویر گردی است.

موسیقی و خوانندگی

جناب ارجمند به موسیقی علاقه دارد ولی به سبک خاصی توجه ندارد و معتقد است هر موسیقی در هر سبکی که خوب خوانده شود را دوست دارد و به آن گوش می دهد. او می گوید تقلید را دوست ندارد و از آهنگ هایی که برای فریبکاری خوانده شود بدش می آید.

وی از بین خواننده ها به همایون شجریان، محمد نوری، علیرضا قربانی، سالار عقیلی علاقه خاصی دارد.

افراد تاثیر گذار در زندگی داریوش ارجمند

او معتقد است افراد زیادی در زندگی وی تاثیر گذار بوده اند که بدون شک اولینش مادر است. مادر وی یک نوازنده تار بوده است و او در موقع خواب با صدای ساز مادرش می خوابیده است. او می گوید مادرش تا آخرین روزی که در مشهد کار تئاتر انجام می داده است برایش هر شب یک جایزه تدارک می دیده است.

دومین فرد معلمش آقای اقبال در دوران دبیرستان بوده است که او را بسیار تشویق می کرده و در زندگی او نقش اساسی داشته است.

سومین نفر دوستش به نام خسرو هوشیار بوده است که دانشجوی ادبیات بوده و جناب ارجمند نیز به خاطر او ادبیات خوانده است و بعد به خاطر علاقه خودش به سمت  رشته تاریخ و جامعه شناسی رفته است.

حواشی سیاسی

داریوش ارجمند که از همفکران فرهنگی دولت محمود احمدی نژاد بود در پی تشکیل فراکسیون مناطق ترک نشین توسط تصویب یکصد نماینده مجلس در مصاحبه ای اظهار نمود که نمی گذاریم این فراکسیون تشکیل گردد. ایرانه اینجا، ما خارجی نداریم؛ ما آذری ایرانی داریم اینا همه ایرانین … این اظهار نظر جناب ارجمند بسیاری از نخبگان محافل فرهنگ و هنر کشور را مبهوت و شگفت زده کرد.

همچنین او در مراسمی در تیرماه 1392  نشان درجه یک فرهنگ و هنر از محمود احمدی نژاد (رئیس جمهور وقت) دریافت کرده است.

جالب است که بدانید وی در انتخابات 1396 از حسن روحانی حمایت کرده است.

جوایز

 • دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از پنجمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “ناخدا خورشید” در سال 1365
 • دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از نوزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “سگ کشی” در سال 1379
 • دریافت تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد در جشن دنیای تصویر برای بازی در سریال “ستایش 2” در سال 1394
 • دریافت جایزه هنری غدیر چهره ماندگار برای بازی در سریال “امام علی” در سال 1395

افتخارات

 • کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از هشتمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “جستوجوگر” در سال 1368
 • کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از هجدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “اعتراض” در سال 1378
 • کاندید تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در جشن خانه سینما برای بازی در فیلم “سگ کشی” در سال 1380

فیلم های سینمایی

 • فیلم روز بلوا (1398)
 • فیلم چراغ های ناتمام (۱۳۹۵)
 • فیلم ماهورا (۱۳۹۵)
 • اینجا شهر دیگری است (۱۳۹۰)
 • پایان نامه (۱۳۹۰)
 • بدون اجازه (۱۳۸۹)
 • گزارش یک جشن (۱۳۸۹)
 • راه آبی ابریشم (۱۳۸۹)
 • شکلات داغ (۱۳۸۸)
 • تردید (۱۳۸۷)
 • میزاک (۱۳۸۷)
 • استخوونای بابام (۱۳۸۶)
 • رئیس (۱۳۸۵)
 • قاعده بازی (۱۳۸۵)
 • از دوردست (۱۳۸۴)
 • شاهزاده ایرانی (۱۳۸۴)
 • ازدواج به سبک ایرانی (۱۳۸۳)
 • تب (۱۳۸۲)
 • سگ‌کشی (۱۳۷۹)
 • مسافر ری (۱۳۷۹)
 • اعتراض (۱۳۷۸)
 • افسانه پوپک طلائی (۱۳۷۷)
 • شور زندگی (۱۳۷۷)
 • قاعدهٔ بازی (۱۳۷۶)
 • هفت سنگ (۱۳۷۶)
 • شیخ مفید (۱۳۷۴)
 • فرار مرگبار (۱۳۷۴)
 • آدم‌برفی (۱۳۷۳)
 • زمین آسمانی (۱۳۷۳)
 • هبوط (۱۳۷۲)
 • قربانی (۱۳۷۱)
 • ناصرالدین شاه آکتور سینما (۱۳۷۰)
 • پرده آخر (۱۳۶۹)
 • تیغ آفتاب (۱۳۶۹)
 • جستجوگر (۱۳۶۸)
 • سفر عشق (۱۳۶۷)
 • کشتی آنجلیکا (۱۳۶۷)
 • پاییزان (۱۳۶۶)
 • ناخدا خورشید (۱۳۶۵)
 • گفت زیرسلطه من آیید (۱۳۶۲) (کارگردان)

سریال و مجموعه های تلویزیونی

 • مرضیه (1398)
 • سریال ستایش 3 (1398)
 • ماه و پلنگ (1395)
 • تعبیر وارونه یک رؤیا (1394)
 • ستایش 2 (1392)
 • یه تیکه زمین (1391)
 • راز پنهان (1391)
 • ناز و نیاز (1390)
 • ستایش 1 (1389)
 • پری دخت (1386)
 • چهل سرباز (1386)
 • قاب های خالی (1385_1386)
 • دریایی ها (1381)
 • سرزمین خاکستری (1380)
 • پلیس جوان (1380)
 • به سوی افتخار (1377)
 • روزهای زندگی (1377_1378)
 • امام علی (1370)

نمایش و تئاتر

 • نمایش آینه های روبه رو (1396)
 • نمایش دندون طلا (1378)

اینستاگرام داریوش ارجمند

آقای ارجمند صفحه ای در اینستاگرام دارد و از طریق این صفحه با طرفداران خود در ارتباط است.

صفحه وی از طریق آدرس زیر در دسترس می باشد :

www.instagram.com/daryousharjmand

تصاویر و عکس های شخصی داریوش ارجمند

داریوش ارجمند به همراه نرگس محمدی و مهدی سلوکی در پشت صحنه سریال ستایش

در سکانسی از فیلم سینمایی ماهورا

آقای ارجمند در تئاتر آینه های روبه رو